Turecký ayran - Ayran

Ayran-turecky-sen

Ayran (v češtině ajran) - nápoj vyrobený z jogurtu a vody, velmi oblíbený v Turecku a rovněž v mnoha oblastech blízkého východu. Jogurtový nápoj ayran je skvělým zdrojem minerálů a bílkovin, napomáhá obnovit vnitřní mikroflóru ve střevech a je vlastně přírodním probiotikem.

Ayran je podobný dalším regionálním jogurtovým nápojům jako je arménský tahn, indické lassi a íránský dooghu. Ayran je rovněž oblíbený na jižním Kypru a v Řecku kde se nazývá ayrani (αϊράνι).

Na tureckém venkově je ayran běžný nápoj spolu s čajem určený k vítání hostů. V tureckých restauracích a stáncích rychlého občerstvení döner kebab je chlazený jogurtový ajran velmi oblíbený nápoj.

Ayran podle některých receptů se připravuje i přidáním nasekaných lístků máty, v jiných regionech naopak vodu nahrazuje okurká šťáva. Ayran rovněž může být dochucen česnekem.

Nejznámějšími dodavateli pravého tureckého jogurtového ayranu (ajranu) jsou turecké firmy Haydi a Suntat. Domácí ayran si také snadno připravíte z čerstvého smetanového jogurtu podle našeho receptu na ayran.

 

Nejprodávanější

20
2112021
Značky

Stránka 1 z 1 - 1 položek celkem